Президент України Володимир Зеленський озвучив три заключні питання всенародного опитування.

  • Чи потрібно скоротити кількість депутатів у Верховній Раді до 300?
  • Чи підтримуєш ти легалізацію в Україні медичного канабісу для зменшення болю у важких хворих?
  • Чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом?
5 питань від зеленського
Фото | УНІАН

Нагадаємо, вранці 15 жовтня Володимир Зеленський озвучив друге запитання всенародного опитування, спитавши у громадян:

  • Чи підтримуєш ти створення вільної економічної зони на Донбасі?

Перше запитання звучить так: 

  • Чи потрібно запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах?

Експерти зазначають, що дуже дивно звучить п’яте питання: «Чи підтримуєте ви право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності?».

Варто зауважити, Будапештський меморандум був підписаний в 1994 році між Україною, США, Великобританією і РФ. Три останні обіцяли поважати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність нашої країни в обмін на відмову Києва від радянських запасів ядерної зброї. Цей меморандум був грубо порушений навесні 2014 року, коли Росія спочатку окупувала Крим, а потім розв’язала гібридну війну на Донбасі.

Будапештский меморандум
Підписання Будапештського меморандуму 

Втім, ще на момент підписання єдиної думки про сутність підписаного документа не було. Багато, включаючи першого президента України Леоніда Кравчука, вважають, що меморандум не є повноцінною міжнародною угодою (як, наприклад, Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між РФ і Україною, який Москва теж грубим чином порушила). Мовляв, це чиста декларація.

Будапештский меморандум
Підписання Будапештського меморандуму 

Однак навіть якщо ставитися до меморандуму як до договору, що має юридичну силу, то абсолютно очевидно, що він зобов’язує сторони тільки консультуватися «в разі виникнення ситуації, внаслідок якої питання щодо цих зобов’язань (поважати суверенітет і територіальну цілісність України, – Ред.)».

Російська Федерація стверджує, що загальним елементом Будапештського меморандуму і концепції «негативних гарантій» в класичному її розумінні є тільки зобов’язання не застосовувати і не загрожувати застосуванням ядерної зброї проти неядерних держав, і дане зобов’язання Росії перед Україною «жодним чином не було порушено».

США, в свою чергу, вважають, що «Будапештський меморандум не є угодою про гарантії безпеки, це була угода поважати суверенітет і територіальну цілісність України». Про це, зокрема, в травні 2014 року заявив американський посол в Україні Деффрі Пайєт. Відьак, які саме гарантії збирається використовувати Зеленський, незрозуміло.

Нагадаємо, про свою ініціативу проведення всенародного опитування президент оголосив 13 жовтня, зазначивши, що окрім бюлетеня українці отримають листок із п’ятьма запитаннями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here