14 вересня 89-річний американський бізнесмен і філантроп Чарльз (Чак) Фіні підписав документи про закриття своєї благодійної організації Atlantic Philanthropies. Вона працювала 38 років, і через неї Фіні витратив на благодійність майже всі зароблені ним гроші – 8 мільярдів доларів. За словами Фіні, він відклав $ 2 млн для себе і дружини, щоб жити на пенсії.

Чак Фіні народився в 1931 році в американо-ірландській родині в місті Елізабет, штат Нью-Джерсі. Він служив у військово-повітряних силах під час Корейської війни, а після неї вступив до Корнельський університет за пільгою для ветеранів. Після закінчення навчання в 1956 році Фіні зайнявся бізнесом – став продавати неоподатковуваний алкоголь для моряків Атлантичного флоту військово-морських сил США. Інформацію про наступному пункті призначення кораблів підприємливий Фіні іноді дізнавався у повій.

Фото | Чак Фіні

Незабаром Фіні розширив бізнес. Він запросив ще трьох партнерів і почав розвивати мережу магазинів безмитної торгівлі Duty Free Shoppers. Бізнес отримав потужний імпульс в 1964 році, коли Японія знову дозволила своїм громадянам виїжджати за кордон (ця заборона була введена після Другої світової війни). Duty Free Shoppers продавала японським туристам сигарети, коньяк і сумки, заробляючи мільйони доларів. Справи йшли так добре, що, вирішивши в 1976 році відкрити магазин на невеликому острові Сайпан в Тихому океані, Фіні і його партнери самі побудували там аеропорт.

Фото | Чак Фіні

У 1988 році журнал Forbes поставив Фіні на 31-це місце в списку найбагатших людей США, оцінивши його стан в 1,3 мільярда доларів. Але насправді ці гроші бізнесмену вже не належали. Чотирма роками раніше він передав свою частку в Duty Free Shoppers – 38,75% до своєї благодійної організації Atlantic Philanthropies. Передача активів була оформлена негласно, про неї знали тільки найближчі. Бізнесмен продовжував вести колишнє життя і управляти Duty Free Shoppers. Він любив заробляти гроші, але не потребував них, коли вони вже були зароблені – писав про нього Forbes в 2012 році.

Фото | Чак Фіні зі своєю дружиною 

Бізнесмен розумів, що Atlantic Philanthropies працює тільки завдяки доходу Duty Free Shoppers, і припускав, що найуспішніші роки компанії вже позаду. Він став думати про вихід з бізнесу. У 1997 році Фіні і його партнери продали свої частки в Duty Free Shoppers концерну LVMH Бернара Арно (зараз це один з найбагатших людей світу). Тоді ж Фіні вперше публічно розповів про свою благодійну діяльність. Йому довелося це зробити, так як поданий через продаж компанії позов розкрив би його анонімні пожертвування. На той момент Atlantic Philanthropies роздала вже 600 мільйонів доларів. За секретність, з якої Фіні жертвував гроші, Forbes в 2012 році назвав його Джеймсом Бондом від благодійності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here