Старий Новий рік настає з 13 на 14 січня, а напередодні його називають Щедрим вечором – саме перед Старим Новим роком і святом Василя діти і дорослі щедрують. Звичайно, щоб як слід зустріти свято – потрібно накрити стіл. За традицією на Старий Новий рік на столі повинні стояти певні страви. 

Щедра кутя 

Святкування було пов’язано з дохристиянським язичницьким звичаєм. День напередодні Нового року присвячений преподобним Меланії (Меланки, Маланки або Міланко) і Василю. А Щедрим його назвали тому, що кутю, приготовану в цей день, на відміну від різдвяної, можна було заправляти смальцем, вершковим маслом, вершками або молоком. 

Наші предки готували в цей вечір багато і рясно, як на справжнє весілля. Адже, чим більше страв на столі, тим щедрішим обіцяв бути наступний рік. Як і на Різдво, основними стравами була кутя і узвар. На цей раз кутя була щедрою і багатою, її могли варити з додаванням молочних продуктів і обов’язково заправляти тваринним жиром. Крім цього, в неї традиційно клали і мак, родзинки, і інші сухофрукти. 

Готували кутю особливим способом: найстарша жінка в сім’ї повинна була о 2 годині ночі принести крупу, а найстарший чоловік – воду з річки або колодязя. 

Ворожіння на куті в Старий Новий рік:

  • – Якщо вона вилазила за межі горщика – бути біді; 
  • – Якщо горщик з кутею лопнув – це до нещастя;
  • – Якщо кутя вийшла рум’яна і розварена – це на щастя і благополуччя в сім’ї; 
  • – Якщо кутя дрібна і бліда – до нещастя і хвороби. 

Якщо каша вдавалася, її з’їдали майже відразу, якщо ні – викидали на заході в річку. Узвар пили зазвичай в завершенні трапези, а сухофрукти, як символ родючості, роздавали дітям та молоді, щоб вони росли і були здорові. 

страви на Старий Новий рік
Фото | Старий Новий рік 

Традиційні українські страви на Старий Новий рік 

На новорічному столі обов’язково були присутні страви зі свинини. Так ще язичники вважали свиню місячною твариною, а Василь, який в християнстві став святим, був покровителем свиней. Крім того, ця тварина традиційно вважалося символом родючості і достатку. Наші предки були упевнені, що свиня, яка риє завжди вперед – принесе до дому багатство і щастя.  

На святковому столі були присутні також страви з яєць і сиру: яєчня, запіканки і бабки. А ось птицю і рибу їсти в новорічну ніч було поганою прикметою, тому що вважалося, що щастя відлетить або втече з дому. 

Багатий традиційний новорічний стіл і різноманітними виробами з тіста: варениками з різними начинками (м’ясом, сиром, маком), млинцями (які є символом сонця і благополуччя), книшами, калачами і паляницями (теж символами благополуччя, адже чим краща і рум’яна випічка, тим більше щастя в новому році). Випічкою обдаровували і тих, хто приходив засівати в новорічну ніч.

Дівчата пекли обрядові булочки – балабушки, за якими ворожили на судженого: балабушки розкладали на лавці і запускали голодного собаку, чию балабушку вона хапала – та дівчина першою і вийде заміж. Подавали до столу вареники з сюрпризами: всередину кожного вареника додавали різні незвичайні начинки. Якщо комусь попадалася квасоля – до дітей, гудзик – до обновки, цукор – до хорошого життя, сіль – до важкого життя, перець – до несподіванок, мотузочок – до дороги, копієчка – до грошей. 

Господарі накривали святкові столи рушниками і прикрашали колосками, в центрі столу ставили кутю і запалювали свічку, щоб вшанувати пам’ять предків, з куті починали трапезу. Доброю прикметою було, якщо за столом збереться парна кількість гостей. 

страви на Старий Новий рік
Фото | Старий Новий рік

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here