Росія вперше звернулася до Європейського суду з прав людини з міждержавною скаргою на іншу державу – Україну. Москва звинувачує Київ в цілому ряді порушень, які стосуються, зокрема, загибелі мирного населення, незаконному позбавленні волі і жорстоке поводження з людьми, в тому числі на Майдані, в Будинку профспілок в Одесі в 2014 році і в Донбасі.

На думку російської влади, в Україні поширена “практика придушення свободи слова і переслідування інакомислячих”, що проявляється в забороні роботи ряду ЗМІ, переслідування окремих журналістів і політиків. Мова в скарзі також йде про дискримінацію російськомовного населення і російських компаній, нападі на представництва і суміжні території РФ.

Москва також покладає відповідальність на Києва за крах літака авіакомпанії “Малайзійські авіалінії”, який виконував рейс MH17 17 липня 2014 року, в результаті якого загинули 298 осіб: на думку російської сторони, головна причина того, що сталося – незакриття владою України повітряного простору над зоною бойових дій.

“Звернення покликане привернути увагу Європейського Суду і всього світового співтовариства до грубих і систематичних порушень прав людини українською владою, зафіксувати в міжнародно-правовому полі численні факти злочинних діянь, змусити владу України припинити їх вчинення, провести належне розслідування і негайно залучити винних”, – йдеться на сайті Генпрокуратури РФ про клопотання про застосування ЄСПЛ забезпечувальних заходів відповідно до правила 39 Регламенту.

РЕАКЦІЯ ОЧІЛЬНИКА УКРАЇНСЬКОГО МІН’ЮСТУ ДЕНИСА МАЛЮСЬКИ

Очільник українського Мін’юсту Денис Малюська вважає, що на Москву у цьому процесі чекає неминула поразка.

“У них (у Росії) з’явиться додатковий медіамайданчик для промивання мізків та медіапривід. Але з юридичної точки зору — їх очікує неминуча поразка”, – заявив Малюська.

Урядовець наголосив, що генпрокуратура та МЗС Росії, цілком можливо, сплутали Євросуд з якимось “шоу на російському телебаченні”, настільки дивно виглядають деякі “звинувачення”.

“У заяві до суду виклали усі міфи російської пропаганди”, – додав очільник Мін’юсту.

У ЧОМУ ЗВИНУВАЧУЄ РОСІЯ УКРАЇНУ:

  • У загибелі мирного населення на Майдані, в Будинку профспілок в Одесі та на Донбасі під час проведення АТО.
  • У придушенні свободи слова та переслідуванні політиків та журналістів, а також пересічних громадян.
  • У дискримінації російського населення та витісненні російської мови.
  • У позбавленні можливості жителів Сходу участі у виборах центральної влади.
  • У відповідальності за трагедію з рейсом MH17 на Донбасі.

“У Росії немає перспектив у позові проти України до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) і наша країна не може нести відповідальність за наслідки війни на Донбасі, яку розв’язала РФ”, – про це сказав Інтерфакс-Україна радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.

Він нагадав, що раніше Росія сама на конституційному рівні дозволила не виконувати рішень ЄСПЛ.

“У цієї скарги немає юридичної перспективи і практичного сенсу, крім суто пропагандистського – з кожної “праски” у РФ і на окупованих Росією територіях будуть віщати, що ЄСПЛ нібито не працює… Якщо Росія відмовляється виконувати рішення ЄСПЛ навіть після того, як вони винесені і є безсумнівними, то як ця ж Росія може розраховувати на вигідне для себе рішення ще навіть до того, як розглянута сама скарга? Зверніть увагу – саме цим інструментом часто користуються рейдери. Вони прописують вимогу забезпечувальних заходів за позовом так, щоб можна було ще до розгляду позову по суті отримати рішення, заради якого позов і починався. Напевно, ще ніхто й ніколи не намагався використовувати так ЄСПЛ заради такої рейдерської схеми”, – сказав Подоляк.

Радник глави ОПУ також зазначає, що Україна не може відповідати за військові злочини Росії і наслідки розв’язаної нею війни, оскільки це суперечило б здоровому глузду і міжнародним визнаним юридичним позиціям.

“Росія як держава, що контролює окуповані території України, несе повну відповідальність за ситуацію на цих територіях. За всі порушення прав людини, злочини і розграбування економічного потенціалу цих територій. Їй доведеться нести відповідальність”, – підкреслив він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here