На 99 році життя помер принц Філіпп – чоловік королеви Великої Британії Єлизавети II. Про це повідомили в Букінгемському палаці. Відомо, що нещодавно герцога Единбурзького виписали з лікарні, де він перебував упродовж місяця.

“Її Величність Королева з глибоким сумом повідомила про смерть свого коханого чоловіка, Його Королівської Високості принца Філіпа, герцога Единбурзького. Його Королівська Високість мирно помер сьогодні зранку у Віндзорському замку”, – йдеться в заяві.

Видання ВВС опублікувало відомі автобіографічні факти з життя Принца Філіппа. Ось найцікавіші з них:

Принц Філіпп одружився з принцесою Єлизаветою 1947 року, за п’ять років до того, як вона стала королевою. У пари четверо дітей, вісім онуків і 10 правнуків.

Принц Філіпп народився на грецькому острові Корфу 10 червня 1921 року. Його батьком був Андрій, принц Грецький і Данський, син короля Греції Георга I. Бабусею принца Філіпа була дружина Георга I велика княжна Ольга Костянтинівна Романова, онука імператора Миколи I. Мати Філіпа принцеса Аліса Баттенберзька була дочкою принца Людвіга Баттенберзького, який пізніше отримав титул лорда Маунтбаттена. Принцеса Аліса була правнучкою королеви Вікторії. Він був молодшою дитиною і єдиним сином у родині, де було кілька доньок.

Після державного перевороту 1922 року революційний суд вигнав з Греції принца Андрія з родиною. Британський військовий корабель, який надіслав його троюрідний брат король Георг V, перевіз сім’ю грецького монарха до Франції. Немовлям Філіп провів більшу частину подорожі в імпровізованому ліжечку, зробленому з ящика з-під апельсинів. Філіпу було сім років, коли його відвезли до Англії, де поселили у родичів Маунтбаттенів у графстві Суррей.

Лейтенант Філіп Маунтбаттен
Фото // Лейтенант Філіп Маунтбаттен, 1947 рік

Свою освіту принц почав у Франції, але в сім років переїхав з родичами до Англії, де ходив до початкової школи в графстві Суррей. На той час у його матері діагностували шизофренію. Її помістили в будинок для божевільних, і Філіп майже не бачив її. У 1933 році його відправили до школи на півдні Німеччини, якою керував знаменитий на той час учитель Курт Хан. Відтак, Філіп прийняв рішення почати військову кар’єру і слідуючи морським традиціям материнської гілки своєї сім’ї – став курсантом Королівського військово-морського коледжу в Дартмуті.

Принц Філіпп
Фото // Принц Філіпп

Під час візиту короля Георга VI з сім’єю до коледжу Філіпа відрядили супроводжувати двох молоденьких принцес – Єлизавету і Маргарет. За словами очевидців, зустріч справила глибоке враження на 13-річну принцесу Єлизавету.

В січні 1940 року вперше взяв участь у бойових діях в Індійському океані. Під час служби на лінкорі “Валіант” Середземноморського флоту його візначили за його роль в битві біля мису Матапан в 1941 році. Він служив офіцером, який відповідав за прожектори корабля, і зіграв важливу роль у нічному бою. У жовтні 1942 року він уже служив на борту есмінця “Воллес” і був одним з наймолодших перших лейтенантів у Королівському флоті. Це звання відповідало посаді старшого помічника. Весь цей час він листувався з молодою принцесою Єлизаветою і кілька разів приїжджав на запрошення, щоб провести свої вихідні з королівською родиною.

Після одного з таких візитів на Різдво 1943 року Єлизавета поставила на свій столик фотографію Філіпа у військово-морській формі. Після війни їхні стосунки розвивалися далі, хоча їхнє зближення викликало невдоволення у декого при дворі. Один з придворних назвав принца Філіпа грубим і невихованим. 

Принц Філіпп і Єлизавета ІІ
Принц Філіпп і Єлизавета ІІ

Молода принцеса була закохана, і влiтку 1946 року Філіп попросив у короля її руки. Але, щоб одружитися, принц повинен був змінити своє громадянство і прізвище. Він відмовився від свого грецького титулу, став британським підданим і взяв прізвище матері Маунтбаттен.

За день до церемонії вінчання король Георг VI наділив Філіпа титулом Його Королівської Високості, а вранці в день весілля він став герцогом Единбурзьким, графом Меріонетським і бароном Ґрінвіцьким.

Весілля відбулося у Вестмінстерському абатстві 20 листопада 1947 року. Воно стало, за висловом Вінстона Черчилля, “яскравим спалахом” у нелегкому повоєнному житті Британії.

Весілля Єлизавети ІІ і Принца Філіппа
Весілля Єлизавети ІІ і Принца Філіппа

Після погіршення здоров’я Георга VI, Філіп звільнився з флоту і ніколи не повертався до військово-морської служби. Сімейне життя було сферою, де герцогу віддали кермо влади, проте і тут він програв бій за право дати своє прізвище дітям. Рішення королеви про те, що їхні діти носитимуть прізвище Віндзор, а не Маунтбаттен, стало для герцога відчутним ударом.

“Я єдиний чоловік у країні, який не може дати своє прізвище дітям, – скаржився він друзям. – Я не що інше, як чортова амеба”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here