Лауреатами Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини 2021 року стали ДЕВІД ДЖУЛІУС із Каліфорнійського університету Сан-Франциско й АРДЕМ ПАТАПУТЯН з інституту Скріппса в Ла-Гоя (США).  

Вченим вручили нагороду за дослідження того, як люди сприймають температуру і тиск за допомогою нервових імпульсів. Вони отримають нагороду у 10 мільйонів шведських крон (845 000 фунтів стерлінгів).

У 2021 році Нобелівський тиждень проходить з 4 по 11 жовтня. Першими оголосили лауреатів премії з медицини, на черзі – переможці з хімії, фізики, літератури, економіки та миру.

Отже, фізіологи Девід Джуліос та Ардем Патапутян відкрили механізми, за допомогою яких наш організм реагує на тепло та холод та дотики. Про це йдеться на офіційному сайті Нобелівської премії. Чоловіки працювали окремо, незалежно один від одного.

Ардем Патапутян та його співробітники вирахували лінію клітин, що випускала електричний сигнал, в час, коли в інші клітини тикали мікропіпеткою. Передбачалося, що це іонний канал і під час наступного етапу досліду ідентифікували 72 гени, які потенційно могли відповідати за відчуття.

На наступному етапі дослідів фізіолог віднайшов саме той ген, блокування якого робило клітини нечутливими до дотиків та подразнень. Цей канал назвали Piezo1, а згодом знайшли ще один схожий канал, що відповідає за відчуття дотиків – Piezo2.

Нобелівська премія з медицини 2021

Девід Джуліус у 1990-му відкрив хімічну сполуку капсаїцин, що дозволяла відчувати пекучість. Подальші експерименти дозволили виявити ген, що дозволяє його сприймати. Цей рецептор назвали TRPV1. Надалі винайшли подібний ген, що активується при опіках. Серія експериментів дозволила відкрити TRPM8 – рецептор холоду.

“Революційні відкриття каналів TRPV1, TRPM8 і Piezo лауреатами Нобелівської премії цього року дозволили нам зрозуміти, як тепло, холод і механічна сила можуть ініціювати нервові імпульси, які дозволяють нам сприймати навколишній світ і адаптуватися до нього. Канали TRP грають центральну роль в нашій здатності сприймати температуру. Канал Piezo2 дає нам дотик і здатність відчувати стан і рух частин нашого тіла. TRP і пьезоканали також беруть участь в численних додаткових фізіологічних функціях, які залежать від відчуття температури або механічних стимулів. Тривалі інтенсивні дослідження, засновані на відкриттях, які присуджуються Нобелівською премією цього року, спрямовані на з’ясування їх функцій в різних фізіологічних процесах. Ці знання використовуються для розробки методів лікування широкого спектра захворювань”, – пишуть на сайті Нобелівської премії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here